Hemen Ara

Gürcistan İçin Avantajlı Taşımacılık

Uluslararası Konteyner Ve Karayolu Taşımacılığı

Taşımacılık denilince akla gelen ilk seçeneklerden birisi deniz taşımacılığı olmaktadır. Deniz taşımacılığının büyük avantajları bulunması sebebi ile hem yurt içinde gönderilen mallarda hem de uluslararası olan sevkiyatlarda öncelikli olarak tercih edilmektedir. Özellikle büyük ölçekli gerçekleştirilen ithalat ve ihracat sevkiyatlarında deniz yolu taşımacılığı firmalar tarafından öncelikli olarak tercih edilmektedir.  Deniz taşımacılığında malın cinsine gör tercih edilebilecek üç çeşit taşıma tipi bulunmaktadır. Bunlardan ilki sıvı taşımasında kullanılan tankerler bulunmaktadır. İkinci taşımacılık çeşidi ise un, buğday yada mısır gibi ürünlerin taşınmasını sağlayan kuru yük taşımacılığı olmaktadır. Bütün çeşitlerin arasında en çok tercih edilen deniz taşımacılığı şekli ise konteyner taşımacılığı olmaktadır

 Konteyner Taşımacılığı

 Gürcistan nakliye firmaları konteyner taşımacılığını tercih etmelerinde ki başlıca sebep her türlü malın sigortalı bir şekilde taşınabilir olmasıdır. Oyuncaktan yatlara, muzdan son model spor arabalara kadar her şey konteynerların içerisinde taşınmaktadır.

 Ayrıca firmaların ihtiyaçlarına uygun çeşitlerde konteynerlar bulunmaktadır. Çabuk bozulabilen mallar için refeer konteynerlar, 20 tonluk yada 40 tonluk gibi kapasitelerde standart konteynerlar yada open top gibi konteynerlar şirketlerin ihtiyaçları doğrultusunda grade işleminden sonra firmalara gönderilmektedir.

 Firmalar kendileri için hazırlanan ve üretim tesislerine gönderilen konteynerlarına ürettikleri malları yükleyerek dünyanın her yerinde bulunan limanlara sevkiyatlarını gerçekleştirmektedir. Özel mühürler ile kapatılan konteynerlar, ancak ihbar olması durumunda özel izinler ile açılabilmektedir. Bu da firmaların mallarını güvenli bir şekilde istedikleri limanlara gönderebilmelerini sağlamaktadır.

 Konteyner gemileri genellikle yüklerini uluslararası limanlara ya da aktarma limanlarına indirmektedir. Gürcistan poti limanı gibi uluslar arası limanlara indirilen mallar buralardan kara yolu ya da demir yolu taşımacılığı ile birlikte ülkelerin iç kesimlerine gönderilmektedir. Aktarma limanlarında ise konteynerler genellikle liman dışına çıkmazlar ve aktarma limanlarına indirilen konteynerlar daha sonrasında başka gemiler ile başka limanlara sevkiyatları yapılır. Aktarma limanlarından alınan konteynerlar genellikle ülke içerisinde ki veya yakın çevre ülkelerde ki limanlara konteyner taşırlar. Aktarma limanlarının var olmasının sebebi ise büyük gemilerin bütün limanlara girmesini engellemektir. Çünkü büyük grostonlara sahip olan gemilerin demirleyebilmesi için birçok liman uygun derinliğe sahip olmamaktadır.

 İthalat ya da ihracat yapacak olan firmalar istedikleri taktirde aynı konteynerları paylaşabilmektedir. Bunun dışında ithalat ve ihracat yapan firmalar aynı konteyner içerisindeki malları iki ya da daha çok firmaya da gönderebilmektedir.  Konteyner taşımacılığının bir diğer avantajı ise maliyeti olmaktadır. Çok büyük miktarlarda sevkiyat yapması gereken şirketler, diğer taşıma seçeneklerine göre çok daha uygun fiyatlara gemiler ile sevkiyatlarını gerçekleştirebilmektedir

UluslarArası Karayolu Taşımacılığı

 Karayolu taşımacılığı şüphesiz ki dünya çapında en çok kullanılan taşıma biçimi olmaktadır. Bunun en büyük sebebi de tabi ki de karayollarının her türlü yere ulaşım sağlamasıdır. Ülke içerisinde yapılan taşımacılığın yanında uluslararası taşımacılıkta da karayolu kullanılmaktadır.

 Karayolu taşımacılığının avantajları içerisinde aktarma yapılmaması da bulunmaktadır. Aktarmanın söz konusu olmayan bu taşıma çeşidinde ürünlerin hızlı bir şekilde iletilmesi de söz konusu olmaktadır.

 Özellikle kısa mesafelerde karayolu taşımacılığının en ucuz alternatiflerden birisi olan ithalat ve ihracat yapan firmalara avantaj sağlamaktadır.

 Karayolu taşımacılığı kullanan şirketlerin sahip oldukları avantajlardan bir tanesi de firmaların istedikleri zamanda istenilen yere teslim edilebilmesi olmaktadır. Zaman zaman hava ve yol koşullarından da etkilenebilen bu taşımacılık çeşidinde

 Elbette karayolu taşımacılığının tercih edilmesinin bir diğer sebebi ise yükleme ve boşaltma işlemlerinin kolaylıkla yapılabilmesidir. Birçok üretim tesisinin karayollarında kullanılan taşıtlara yükleme yapacak şekilde şekillendirilmiştir.

 Karayolu taşımacılığı ile birçok farklı ürün istenilen yere iletilebilmektedir. Karayolu taşımacılığında kolili ve paletli ürünlerin taşımacılığı yapılabilecekleri gibi proje/gabari yük taşıma işlemleri de yapılabilmektedir. Tekstil ürünlerinin ihracat ve ithalat ürünleri arasında önemli bir yer tutmaktadır. Bu sebeple karayolu taşımacılığı ile birlikte askılı bir şekilde yapılabilmektedir.

 Bu taşıma seçenekleri arasında binek araç ve diğer araçları taşıma da bulunmaktadır. Büyük iş makinelerinden lokomotiflere kadar her türde yükün taşınmasında etkin olarak kullanılmaktadır.

Uluslararası Taşımacılık Yapan Firmalar

 Firmalar gerek ithalat ya da ihracat yapacak olsunlar gerekse ülke içinde ürünlerinin sevkiyatlarını gerçekleştirecek olsunlar taşımacılık hizmeti veren firmalardan yararlanmak zorunda olmaktadırlar. Bir çok firma haklı olarak kendi sevkiyat filolarını oluşturmak yerine bu hizmetleri veren firmalar ile anlaşması elbette ki ekonomik olarak onların yararına olmaktadır.

 Gürcistan nakliyat firmaları ile taşımacılık yapabilmek için ise firmaların aşağıda kısaca belirttiğimiz adımları gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

 Bir firma sevkiyat için en uygun çeşidi belirlemedir. Bunu belirlerken de sevkiyatın gerçekleşeceği varış yeri ve zamanı ile ürünün özellikleri önemli olmaktadır. Bu özellikler göz önüne alınarak ihtiyaç duyulan uluslar arası yada lokal taşıma sistemleri tercih edilmelidir.

 Konteyner taşımacılığı tercih eden firmalar ihtiyaçları doğrultusunda konteyner şirketlerinden konteyner temin edebilirler. Taşınacak ürünün özelliklerine uygun gradete olan konteynerlar firmaların istediği zamanda üretim tesislerinde bulunmaktadır. Karayolu taşımacılığını tercih eden firmalar için tırlarda yine aynı şekilde firmaların üretim ve yükleme tesislerinde malı teslim almak için hazır bulunmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir