Hemen Ara

Transit Karayoluyla Taşımacılığı Terimleri

Firmanızın ithalat ve ihracat faaliyetlerinin en önemli kısmını oluşturan lojistik konusunda sizlere güvenle tercih edebileceğiniz, tam anlamıyla profesyonel hizmetler sunan DMG Transport olarak sizlere sektörün en ekonomik fiyatlarıyla hizmet vermekte ve karayolu taşımacılığıyla ilgili merak edilen konularda bilgi sunmaya devam etmekte.
Transit TIR nakliyesi, firmanızın ithalat ve ihracat ürünlerini yurtdışına veya farklı bir ülkeden yurdumuza getirmenizi sağlayan lojistik çözümleri olarak bilinir. Ne var ki, uluslararası sözleşmelerle koşulları belirlenmiş transit nakliyenin teknik terminolojisinde ‘transit’ ifadesi; yükün bir ülkeden çıktıktan sonra nihai adres olan farklı bir ülkeye ulaşmadan evvel en az bir farklı ülke sınırlarından geçiş yapmasını kast eden bir terimdir. Dolayısıyla ülkemizden yola çıkan ihracat yükünüzün, nihai hedef olarak Yunanistan’a ulaşması durumunda taşınan yük, hedef ülke olan Yunanistan’a varmadan önce farklı bir ülkenin sınırları içinden geçmediği için teknik anlamda bu lojistik faaliyeti transit olarak adlandırılmaz. En az bir ülke sınırından geçtikten sonra farklı bir yabancı ülkeye taşınan yükler için kullanılan transit terimi gibi, TIR terimi de belli gümrük anlaşmaları kapsamında oluşturan teknik bir terimdir.
Türkiye’de yaygın olarak römork veya çekiciden oluşan araç tipine TIR deniliyor olmasına rağmen esasen TIR; Fransızca “TransportsInternationauxRouters” ifadesinin kısaltmasıdır. Bu kısaltma; tarihi 1959 yılına Cenevre’de imzalanan anlaşmaya kadar uzanan ve nihai şeklinde 1994 yılında ulaşan

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir